a

ما را در شبکه های مجازی دنبال کنید

اینستاگرام

واتساپ

ایتا

روبیکا

[bold_timeline_item_button title=”Expand” style=”” shape=”” color=”” size=”inline” url=”#” el_class=”bold_timeline_group_button”]

9:00 - 18:00

موسسه حقوقی حق پویان کیمیا پیشگام

021-66004749

اگر عادلانه نیست ما کنار شما هستیم

جستجو
منو
 

ابطال اجراییه

شرایط و نحوه ابطال اجراییه بانک
موسسه حقوقی کیمیا پیشگام > ابطال اجراییه

با افزایش خدمات و تسهیلات بانکی، را­ه­‌های ضمانت حسن انجام تعهد هم متنوع‌­تر شده است که این امر سبب افزایش حقوق طرفین شده که یکی از این حقوق، حق صدور حکم اجرائیه و حق درخواست ابطال حکم اجرائیه برای هر طرف است. مثلاً برای دریافت وام­‌هایی با مبالغ بالا نیاز به ارائه سند مالکیت به بانک به‌عنوان وثیقه است. محکوم‌علیه، برای حفظ ملک خود می­‌تواند درخواست ابطال اجراییه بانکی کند

آیا به کمک حقوقی یا مشاوره نیاز دارید؟ اکنون با ما تماس بگیرید.

مراحل انجام کار

سوالات متداول

منظور از ابطال اجراییه چیست ؟
درخواستی که در مقابل اجرائیه به‌منظور حفظ ملک یا مال ضمانت تنظیم می‌شود ابطال اجرائیه می‌نامند.
در چه شرایطی می توان اجراییه بانکی را باطل کرد ؟
در صورت مغایرت دستور اجرائیه با شروط ثبت‌شده بین طرفین، جعلی بودن سند یا شروط حکم اجراییه، عدم دریافت ابلاغیه توسط محکوم‌علیه و… میتوان نسبت به ابطال اجراییه بانکی اقدام نمود.
وکیل در ابطال اجراییه بانکی چه اختیاراتی دارد ؟
ارائه دلایل و مستندات محکمه‌پسند، طرح دادخواست ابطال اجرائیه با شیوه و ادبیات مناسب، طرح دعوای اصلی و پیرو آن طرح دعاوی پشتیبانی‌کننده و… از اختیارات وکیل بانکی در ابطال اجراییه بانکی است.

دلایل شکایت ها از اجراییه بانکی

در چه شرایطی می توان اجراییه بانکی را باطل کرد؟

امکان درخواست ابطال اجراییه بانکی مشروط به وجود شرایطی است که باید به آن­ها دقت داشته و بنا بر آن شرایط، اقدام به درخواست کنید. این شرایط به شرح ذیل هستند:

 • مغایرت دستور اجرائیه با شروط ثبت‌شده بین طرفین
 • سند (برای مثال مبلغ، مقدار و…) یا شروط حکم اجرائیه جعلی باشد.
 • عدم دریافت ابلاغیه توسط محکوم‌علیه
 • دریافت سود غیرشرعی و بیشتر از قانون تصویب‌شده
 • اجرائیه بر ضد قوانین مصوبه کشور باشد.
 • اثبات ناتوانی از پرداخت محکوم‌علیه (مانند ورشکستگی و…)
 • اجرائیه صادرشده موجب نقض رأی یکی از مراجع قضایی باشد.

موارد ذکرشده از اصلی‌­ترین و رایج‌­ترین موارد در ابطال اجراییه بانکی هستند که در صورت وقوع هر یک از آن­ها می­توان اجرائیه بانکی را باطل نمود.

ابطال اجراییه انواع چک

یکی از پرکاربردترین اسناد تجاری در معاملات مابین افراد، چک است که در متن ماده 310 قانون تجارت جمهوری اسلامی ایران این‌گونه تعریف می­شود که «نوشته­‌ای که به‌موجب آن صادرکننده وجوهی را که در نزد محال‌علیه دارد کلاً یا بعضاً مسترد یا به دیگری واگذار می­گردد». استفاده از چک در کنار تمام مزایا و تسهیلاتی که دارد امکان وقوع مشکلات حقوقی بسیاری را نیز به وجود می­آورد که موجب طرح دعاوی زیادی در دادگاه­ها شده که یکی از این دعاوی، دعوی ابطال اجراییه چک است.

درصورتی‌که پس از گذشت 10 روز از موعد چک، مبلغ آن پرداخت نشود، شخص حامل چک می­تواند اصطلاحاً چک را برگشت زده یا به‌طور دقیق­تر گواهی عدم پرداخت بگیرد و پس از گذراندن مراحل حقوقی آن، خواستار صدور اجرائیه چک شود. شرایطی که صاحب چک می­تواند درخواست توقف اجرائیه چک را بکند به شرح ذیل است:

 • چک برای ضمانت صادرشده باشد.
 • چک از طرق غیرقانونی مانند سرقت یا کلاه‌برداری و… به دست حامل چک رسیده باشد.
 • مفقودی چک توسط صاحب آن قبلاً اعلام‌شده باشد.
 • مانند ابطال اجراییه بانکی محکوم‌علیه فوت، ورشکسته و در کل محجور شود.
اختیارات وکیل در ابطال اجراییه بانکی

پیمودن مراحل دادرسی دعاوی بانکی، همواره کاری دشوار و طاقت‌فرسا بوده­ که همین پیچیدگی باعث عدم اقدام برخی از مردم در راستای احقاق حقشان است. دریافت مشاوره و کمک از یک وکیل مجرب می­تواند موجب دقیق­تر و سریع­تر شدن این مراحل شود؛ زیرا یک وکیل دعاوی بانکی بر تمام ابعاد روند یک دادرسی مشرف و آگاه است. وکیل به‌عنوان یک نماینده حقوقی در دعوی درخواست ابطال اجراییه بانکی می­تواند با عملکرد به‌موقع مانع از هدر رفت وقت و هزینه شود.

برای مثال ارائه دلایل و مستندات محکمه‌پسند، طرح دادخواست ابطال اجرائیه با شیوه و ادبیات مناسب، طرح دعوای اصلی و پیرو آن طرح دعاوی پشتیبانی‌کننده و … همه‌ و همه از اقداماتی است که یک وکیل می­تواند در طول مراحل ابطال اجراییه بانکی انجام دهد.

در این مؤسسه حقوقی کیمیاپیشگام پرونده­‌ها به‌دقت بررسی و پیگیری می­شوند تا نتیجه مطلوب حاصل شود. همه‌کسانی که در این مؤسسه مشغول به کار هستند تخصص و تجربه بالایی در مورد امور حقوقی و قضایی دارند و آماده ارائه انواع خدمات حقوقی و بهترین مشاوره‌­ها و راهکارها برای مراجعین و متقاضیان گرامی هستند.

در خصوص ایرانیان خارج از کشور نیز خدماتی نظیر افتتاح حساب و انجام امور بانکی، پیگیری وکلای داخل ایران و … داده می­شود. پیگیری و رسیدگی در هر بخش کیفری، ثبتی، ملکی، بانکی، حقوقی و … از مزایای قابل‌توجه این مؤسسه بوده که ما در این مقاله به رسیدگی به درخواست ابطال اجراییه بانکی اشاره کردیم.