a

ما را در شبکه های مجازی دنبال کنید

اینستاگرام

واتساپ

ایتا

روبیکا

[bold_timeline_item_button title=”Expand” style=”” shape=”” color=”” size=”inline” url=”#” el_class=”bold_timeline_group_button”]

9:00 - 18:00

موسسه حقوقی حق پویان کیمیا پیشگام

021-66004749

اگر عادلانه نیست ما کنار شما هستیم

جستجو
منو
 

قراردادهای بانکی

ابطال قراردادهای بانکی
موسسه حقوقی کیمیا پیشگام > قراردادهای بانکی

قراردادهای بانکی به قراردادهایی گفته می‌شود که بین بانک و افراد بسته می‌شوند. این قراردادها ممکن است کتبی یا شفاهی باشند؛ ولی عموم آن‌ها به‌صورت کتبی هستند. قراردادها انواع مختلفی مانند جعاله یا مضاربه دارد. گاهی ممکن است به دلایل مختلف این قراردادها نیاز به باطل شدن داشته باشند. ما در این مقاله به ابطال قرارداد بانکی، دلایل آن، نحوه ثبت درخواست و نقش وکیل در مراحل اجرای باطل شدن یک قرارداد بانکی خواهیم پرداخت.

آیا به کمک حقوقی یا مشاوره نیاز دارید؟ اکنون با ما تماس بگیرید.

مراحل انجام کار

سوالات متداول

در چه صورتی می توان قرارداد بانکی را ابطال کرد ؟
برای ابطال قراردادهای بانکی دلایل زیاد و متنوعی وجود دارد. وجود هرکدام از دلایل مانند عدم تعهد، شرعی و قانونی نبودن و … به شما این اجازه را می‌دهد که قرارداد را باطل کنید. برای ابطال قرارداد نیاز است مدارک و اطلاعات اولیه خود را ارائه دهید. بعد باید مراحل تهیه دادخواست، تنظیم و ارائه آن را بگذرانید و منتظر رأی دادگاه باشید.
آیا بعلت ابطال اشتباه قرارداد بانکی میتوان شکایت کرد ؟
قرارداد رهنی را می‌توان با روش‌هایی که در متن توضیح داده شد و به دلایل مختلف ابطال کرد. این کار پروسه قانونی دارد که باید توسط فرد متخصص انجام شود.
چرا برای ابطال قرارداد بانکی نیاز به وکیل داریم ؟
برای انجام این مراحل ازنظر قانونی می‌توانید خودتان دادخواست ارائه دهید؛ ولی ازنظر فنی و تخصصی امور بانکداری جنبه‌های متعددی دارد که ممکن است از علم شما خارج باشد؛ بنابراین حضور یک وکیل متخصص نیاز است تا تمامی مراحل را قانونی و با آگاهی کامل طی کند.

دلایل شکایت ها از قراردادهای بانکی

دلایل ابطال قرارداد بانکی

قرارداد بانکی بین افراد و بانک بسته می‌شود. چنانچه هر یک از طرفین به مفاد قرارداد و تعهدات خود عمل نکند، دعاوی بانکی شکل گرفته و می‌توان این قرارداد را باطل کرد. قراردادهای کتبی سندیت بیشتری از نمونه‌های شفاهی دارند و رضایت امضا در آن شرط اصلی است.

ممکن است دلایل مختلفی برای ابطال قرارداد بانکی از طرف بانک یا افراد وجود داشته باشد. علاوه بر عمل نکردن طرفین به تعهدات خود، امکان دارد قرارداد ازلحاظ مختلف دچار ایراد باشد و بتوان آن را باطل کرد. موارد زیر از دلایلی هستند که می‌تواند مشکل‌آفرین شده و باعث باطل شدن یک قرارداد بانکی شود:

مخالف شرع یا قانون بودن
عدم رضایت
قرارداد با سود بالا

نحوه ثبت دادخواست ابطال قرارداد بانکی چگونه است؟

اگر بانکی به تعهدات خود عمل نکند یا بدون رضایت شما اقدام به عقد قرارداد کند، شما می‌توانید دادخواست ابطال قرارداد بانکی بدهید. دادخواست ابطال را هم خود فرد می‌تواند تنظیم کند و هم وکیلی معتمد می‌تواند این کار را به عهده گیرد. برای انجام کار باید برگه دادخواست تهیه کرد. این برگه‌ها قابل تهیه از محل فروش اوراق قضایی در دادگستری هستند. تمامی دلایل و مستندات شما برای باطل کردن قرارداد بانکی باید به‌طور دقیق ذکر شود.

نمونه لایحه ابطال قرارداد

برای درخواست ابطال قرارداد باید لایحه تنظیم کنید. لایحه ابطال قرارداد بانکی یک فرم خاص و مشخص دارد که باید از مراحل آن پیروی کنید. ابتدا سلام و احترام خدمت مرجع قضایی، سپس ذکر دادخواست خود برای باطل کردن قرارداد بانکی و درنهایت تمامی واقعه را شرح دهید؛ برای مثال اگر بانک سود زیادی از شما می‌گیرد با ذکر اعداد و ارقام آن را بیان کنید. مقدار صحیح و تفاوت قیمتی را که از شما می‌گیرند، بگویید.

نقش وکیل در ابطال قرارداد بانکی

وکیل بانکی، دانش‌آموخته حقوق و وکیل پایه‌یک دادگستری است. بسیاری از مشکلات قراردادهای بانکی درنتیجه زیاده‌خواهی و عدم اطلاع از قوانین است. بهتر است قبل از عقد قرارداد با بانک، با یک وکیل متخصص مشورت شود. اگر هم درخواست ابطال قرارداد بانکی را دارید باید با یک وکیل متخصص مشورت کنید؛ زیرا در بسیاری از موارد به علت عدم اطلاع از قوانین، لایحه به‌درستی تنظیم نمی‌شود و دفاعیه کافی صورت نمی‌گیرد؛ بنابراین رأی به سمت طرف دیگر صادر می‌شود.

وکیل بااطلاع از آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های بانکی و قوانین مربوط به آن مانند میزان سود و دانستن احکام شرع و قانون می‌تواند ابعاد مختلف مشکل شمارا بررسی کند و دادخواست ابطال قرارداد بانکی را برای شما بنویسد. در تمامی مراحل دفاعیه تا صدور رأی هم پیگیری کارهای شما با وکیل است.

موسسه حقوقی کیمیاپیشگام متشکل از وکیلان باسابقه و مجرب است که در انجام کارهای حقوقی شما را یاری می‌کنند. یکی از خدمات این موسسه همراهی و مشاوره برای ابطال قرارداد بانکی است. تیم حرفه‌ای ما در مراحل اولیه به درخواست شما گوش می‌دهد و مشاوره‌های لازم را ارائه می‌دهد. در مراحل بعد دادخواست موردنظر را تنظیم کرده و به دادگاه ارائه می‌کند. همچنین در تمامی مراحل بررسی و دفاعیه حاضر است و رأی را به شما ابلاغ خواهد کرد. اگر نیاز به تجدیدنظر باشد وکلای این موسسه در این مرحله هم کنار شما خواهند بود.