a

ما را در شبکه های مجازی دنبال کنید

اینستاگرام

واتساپ

ایتا

روبیکا

[bold_timeline_item_button title=”Expand” style=”” shape=”” color=”” size=”inline” url=”#” el_class=”bold_timeline_group_button”]

9:00 - 18:00

موسسه حقوقی حق پویان کیمیا پیشگام

021-66004749

اگر عادلانه نیست ما کنار شما هستیم

جستجو
منو
 

تصرف عدوانی و مجازات آن

موسسه حقوقی کیمیا پیشگام > تصرف عدوانی و مجازات آن

اگر شما هم با مشکلات حقوقی درزمینهٔ مسائل ملکی درگیر شده باشید احتمالاً با عبارت تصرف عدوانی مواجه شده و این سؤال برایتان به وجود آمده که این عبارت به چه معناست؟ به‌طورکلی هر زمان که شخصی به‌صورت اجباری و بدون رضایت داشتن از صاحب‌ملک، ملک او را تصرف کرده باشد به این کار تصرف از نوع عدوانی گفته می‌شود که خود دارای دو نوع کیفری و حقوقی است

آیا به کمک حقوقی یا مشاوره نیاز دارید؟ اکنون با ما تماس بگیرید.

مراحل انجام کار

سوالات متداول

تصرف عدوانی چیست و شامل چه مواردی میشود ؟
تصرف عدوانی در شرایطی به کار می‌رود که شخصی بدون داشتن رضایت و به‌اجبار زمین یا سایر اموال غیرمنقول شخص دیگر را تصاحب کرده باشد. این نوع تصرف شامل تصاحب ملک، زمین، تصاحب به‌عنوان مستاجر و … می‌شود.
مجازات جرم تصرف عدوانی چیست ؟
مجازات این جرم بین 1 ماه تا 1 سال حبس می باشد.
شکایت تصرف عدوانی به چه صورت است ؟
در ابتدا شما باید مدارک موردنیاز شامل سند رسمی، مدارک شخصی و … را آماده کرده و با تنظیم شکایت‌نامه با کمک یک وکیل اقدام به شکایت علیه شخصی که ملک شما را تصرف کرده است کنید.

اطلاعات تکمیلی

انواع تصرف عدوانی کیفری و غیر کیفری

پیش از هر چیز اجازه دهید تاکمی بیشتر درباره انواع تصرف از نوع عدوانی صحبت کرده و اطلاعاتی را در خصوص این موضوع به شما ارائه دهیم. به‌طورکلی می‌توان گفت تصرف عدوانی دارای دو نوع کیفری و غیر کیفری یا حقوقی است. تصرف‌های کیفری جز آن دسته از پرونده‌های حقوقی هستند که مرجع رسیدگی به آنها دادگاه کیفری و دادسرا است. زمانی این تصرف‌ها کیفری نامیده می‌شوند که موضوع آنها ملک و زمین، تصرف با قهر و زور، داشتن سابقه تصرف ملک و … باشد.

از طرف دیگر دقت داشته باشید که تصرف عدوانی شامل پرونده‌هایی می‌شوند که مرجع رسیدگی به آنها دادگاه‌های عمومی است. در چنین پرونده‌های حقوقی شخصی که متصرف شده معمولاً مجازات نمی‌شود و تنها ملک را به صاحب اصلی آن بازمی‌گردانند. نکته بسیار مهمی که در خصوص تفاوت این دو نوع تصرف عدوانی باید بدانید این است که در تصرف کیفری با احتمال بالایی شخصی که متصرف شده دارای سابقه تصرف ملک دیگر را نیز داشته و این در حالی است که در تصرف حقوقی چنین مسئله‌ای وجود ندارد.

مجازات تصرف عدوانی کیفری

یکی دیگر از سؤالات رایجی که احتمالاً در خصوص تصرف عدوانی برای شما نیز ممکن است به وجود آمده باشد این است که مجازات این نوع تصرف شامل چه مواردی می‌شود؟ در این بخش قصد داریم به این سؤال پاسخ جامع و کاملی را ارائه دهیم. طبق ماده 690 قانون مجازات اسلامی اگر شخصی به هر شکلی اقدام به تصرف عدوانی کیفری ملک شخص دیگری کرده باشد مجازاتی که برای او در نظر گرفته خواهد شد بین 1 ماه تا یک سال حبس خواهد بود و این مجازات ممکن است با جریمه نقدی نیز همراه شود.

علاوه بر این باید دقت داشته باشید که دادگاهی که وظیفه رسیدگی به پرونده تصرف عدوانی را بر عهده دارد نیز موظف خواهد بود تا در اسرع زمان حکم رفع تصرف از ملک را صادر کرده و این حکم را در اختیار مالک اصلی ملک قرار دهد. نکته مهم دیگری که باید در خصوص این مجازات بدانید این است که میزان مجازات بر اساس شرایط پرونده تعیین خواهد شد و قاضی دادگاه نقش کلیدی و مهمی را در تعیین میزان مجازات شخصی که متصرف زمین و ملک بوده است خواهد داشت.

رد اتهام تصرف عدوانی
پیش از هر چیز باید بدانید که رد اتهام تصرف عدوانی دقیقاً قبل از مرحله مجرم شناخته شدن شخص صورت می‌گیرد و به همین علت نیز اگر شما درگیر چنین پرونده‌ای شده‌اید باید پیش‌ازاین مرحله اقدامات لازم را برای رد اتهام خود انجام دهید.
بهترین وکیل تصرف عدوانی چه ویژگی‌ها و اختیاراتی دارد؟

زمانی که قصد استخدام یک وکیل تصرف عدوانی را برای خود دارید باید به چند ویژگی کلیدی و بسیار مهم در این زمینه دقت و توجه داشته باشید. اولین ویژگی داشتن تجربه در زمینه پرونده‌های حقوقی ملکی و تصرف عدوانی است. علاوه بر این داشتن تخصص در زمینه قوانین ملکی نیز می‌تواند به میزان زیادی در این زمینه تاثیرگذار باشد. یک وکیل تصرف خوب وکیلی است که بتواند پیگیری‌های لازم را در زمان مناسب انجام دهد و مسئولیت‌‎پذیر باشد.

چنین وکیلی معمولا اختیارات بسیار زیادی خواهد داشت و می‌تواند بیشتر پیگیری‌های موردنیاز در خصوص پرونده حقوقی که شما دارید را انجام دهد. همین عامل نیز باعث می‌شود تا شما بتوانید به میزان زیادی در زمان خود صرفه‌جویی کنید. اگر شما هم قصد استخدام چنین وکیلی را دارید به شما پیشنهاد می‌کنیم حتما از خدمات موسسه حقوقی ما در این زمینه استفاده کنید.

موسسه حقوقی کیمیا پیشگام یکی از قدیمی‌ترین و بهترین مؤسسات حقوقی است که درزمینهٔ پرونده‌های تصرف عدوانی فعالیت داشته و خدماتی را در این حوزه به شما ارائه می‌دهد. استفاده از خدمات این موسسه حقوقی کمترین هزینه را برای شما به همراه خواهد داشت و درعین‌حال به شما اجازه می‌دهد تا از بهترین خدمات حقوقی استفاده کرده و از مزایای آن بهره‌مند شوید.