a

ما را در شبکه های مجازی دنبال کنید

اینستاگرام

واتساپ

ایتا

روبیکا

[bold_timeline_item_button title=”Expand” style=”” shape=”” color=”” size=”inline” url=”#” el_class=”bold_timeline_group_button”]

9:00 - 18:00

موسسه حقوقی حق پویان کیمیا پیشگام

021-66004749

اگر عادلانه نیست ما کنار شما هستیم

جستجو
منو
 

وکیل ارث و انحصار وراثت

موسسه حقوقی کیمیا پیشگام > وکیل ارث و انحصار وراثت

وکیل ارث یکی از وکلای موردنیاز برای انتقال اموال به وراث است. وقتی فردی از دنیا می‌رود یکی از موارد مهم که در مورد او مطرح می‌شود مبحث اموال و دارایی‌های او است. بعدازاینکه فرد فوت می‌کند افراد متفاوتی ممکن است از ارث سهم ببرند و برخی ممکن است باعث شوند وارث دیگری سهم خود را دریافت نکند. در این مقاله مقصود ما بررسی مفهوم ارث است. در صورت تمایل ما را تا انتهای مقاله همراهی کنید.

آیا به کمک حقوقی یا مشاوره نیاز دارید؟ اکنون با ما تماس بگیرید.

مراحل انجام کار

سوالات متداول

آیا می توان فرزند خود را از ارث محروم کرد ؟
پاسخ این سؤال قطعاً بله است. فردی که صاحب‌مال و دارایی‌هایی است می‌تواند با تنظیم وصیت‌نامه فرزند را از ارث محروم کند یا ارث خود را تنها به فرد خاصی ببخشد.
هزینه وکیل برای تقسیم ارث چقدر است ؟
هزینه وکیل به مواردی مانند تجربه وکیل، مدت انجام کار، مشخص بودن پرونده، همکاری یا همکاری نکردن وراث، مشخص بودن مدارک و اموال متوفی و … بستگی دارد.
مدت زمان انحصار وراثت بعد از فوت چقدر است ؟
در قانون زمان مشخصی برای مدت‌زمان حصر وراثت ذکر نشده است و هر زمان می‌توانید این کار را انجام دهید. این موضوع کاملاً در اختیار وراث متوفی است.

اطلاعات تکمیلی

ارث چیست و چند طبقه دارد؟

حقوق در کشورهای مختلف دارای شاخه‌های متعددی است. در ایران مهم‌ترین شاخه‌های حقوق شامل جزایی، مدنی، تجاری و اداری است. مسئله ارث در حقوق مدنی موردبررسی قرار می‌گیرد. معنای ارث عبارت است از انتقال دارایی فردی که فوت‌شده به وارث‌های‌ او که با فوت فرد آغاز می‌شود و پس‌ازاینکه اموال به هر یک از افراد می‌رسد پایان می‌پذیرد. ارث دارای چندطبقه است که در زیر آن‌ها را بیان می‌کنیم.

 • پدر، مادر، اولاد، اولاد اولاد
 • اجداد، برادر، خواهر، اولاد آن‌ها
 • اعمام، عمات، اخوال، خالات، اولاد آن‌ها
چه کسانی از اموال فرد فوت شده ارث می‌برند؟
زمانی که فردی از دنیا می‌رود دارایی‌های او به وارث‌های او می‌رسد. در اصطلاح به این اموال ارث می‌گویند. ورثه و افرادی که با فرد فوت‌شده نسبت خویشاوندی دارند، از نزدیک‌ترین تا افرادی که فامیلی دوری با فرد دارند، می‌توانند وارث محسوب شوند.
از دیگر موارد قابل‌ذکر این است که فرد می‌تواند برخی از افراد را از ارث محروم سازد یا اموال را فقط به فرد خاصی ببخشد. در چنین مواردی انتخاب وکیل ماهر در به سرانجام رساندن پرونده می تواند بسیار کمک‌کننده باشد
نحوه دقیق انحصار وراثت
افرادی که وارث اموال محسوب می‌شوند نیازمند این موضوع هستند که حصر وراثت را انجام دهند تا تقسیم اموال به سرانجام برسد. فردی به‌عنوان قائم‌مقام در جایگاه جانشین متوفی است که نام او در گواهی فوت ذکرشده باشد. برای دریافت گواهی حصر وراثت نیاز به مدارکی است که وکیل وراثت آن را از شما می‌خواهد.
در صورت مهیا نبودن مدارک وکیل اقدام به آماده‌سازی آن‌ها می‌کند؛ پس شما نباید نگران ناقص بودن مدارک باشید؛ زیرا می‌توانید با طرح موضوع در این زمینه از مشاوره و همیاری مؤسسه حقوقی خود بهره ببرید.
وظایف وکیل ارث چیست؟

وظایف وکیل ارث از قرار زیر است:

 • در مرحله اول فهرستی مبنی بر تنظیم سهم‌الارث وارث توسط وکیل آماده می‌شود.
 • مرحله دوم قرارداد الکترونیک از طریق سامانه ثنا به‌وسیله وکیل متخصص آماده می‌شود.
 • این مؤسسه به‌صورت هفتگی از روند پرونده شما گزارش ارائه می‌دهد.
 • دادخواست بدوی درزمینهٔ حصر وراثت توسط وکیل آماده می‌شود.
 • وکیل در شورای حل اختلاف حضور می‌یابد و مدارک را ارائه می‌دهد.
 • وکیل در جلسات مربوط به شورای حل اختلاف حضور پیدا می‌کند.
 • وکیل در جلساتی که مربوط به رسیدگی به پرونده است و در دادگاه برگزار می‌شود حضور پیدا می‌کند.
 • اگر مدارک شما کامل نباشد وکیل اقدام به استعلام وضعیت از ثبت‌احوال می‌کند و به تکمیل مدارک می‌پردازد.
 • وکیل در اداره مالیات حضور پیدا می‌کند و مالیات ‌بر ارث را مشخص می‌کند.
 • در حصر وراثت نامحدود وکیل اقدام به چاپ آگهی در روزنامه می‌کند.
 • در مرحله پایانی وکیل ارث گواهی حصر وراثت را به همراه دادنامه از شعب دادگاه دریافت می‌کند

شما هم درصدد تقسیم اموال هستید و به این موضوع فکر می‌کنید که کارهای انتقال اموال را انجام دهید؛ اما مؤسسه معتبر در این زمینه پیدا نمی‌کنید؟ موسسه حقوقی کیمیا پیشگام با بهترین مشاوره حقوقی ارث در همه مراحل به شما یاری می‌رساند. اگر شما هم در این زمینه دچار مشکل شده‌اید می‌توانید این مؤسسه با بهترین و مجرب‌ترین وکلا را جهت مشاوره و وکالت انتخاب کنید.

موسسه حقوقی کیمیا پیشگام بهترین وکلای پایه‌یک دادگستری را دارد. این افراد به‌صورت تخصصی در حیطه حصر وراثت به شما کمک می‌کنند و در هیچ مرحله‌ای نیازمند به حضور وراث نیستند. موسسه ما خدمات متنوعی را در حوزه انحصار وراثت انجام می‌دهد. از مهم‌ترین وظایف وکلای ارث پیگیری کامل پرونده تا به نتیجه رساندن آن است