a

ما را در شبکه های مجازی دنبال کنید

اینستاگرام

واتساپ

ایتا

روبیکا

[bold_timeline_item_button title=”Expand” style=”” shape=”” color=”” size=”inline” url=”#” el_class=”bold_timeline_group_button”]

9:00 - 18:00

موسسه حقوقی حق پویان کیمیا پیشگام

021-66004749

اگر عادلانه نیست ما کنار شما هستیم

جستجو
منو
 

خلع ید چیست؟

خلع ید چیست؟ بهترین وکیل خلع ید

دعوی خلع ید یکی از اصطلاحات و دعاوی حقوقی است. این فرایند حقوقی ممکن است برای هرکسی که دارایی غیرمنقول دارد لازم شود. وقتی فردی به‌صورت غیرقانونی مال غیرمنقولی را تصرف کرده باشد؛ مثلاً خانۀ فرد دیگری را تصرف کرده باشد، مالک واقعی می‌تواند مالکیت ظاهری فرد متخلف را باطل کند. به این کار خلع ید گفته می‌شود. در این مقاله به خلع ید و مراحل طرح این دعوی می‌پردازیم. اگر دوست دارید دراین‌باره بیشتر بدانید یا قصد طرح این دعوی را دارید به خواندن ادامه دهید

آیا به کمک حقوقی یا مشاوره نیاز دارید؟ اکنون با ما تماس بگیرید.

مراحل انجام کار

سوالات متداول

معنی خلع ید چیست ؟
این اصطلاح به این معنی است که مالک دارایی غیرمنقول، بخواهد تصرف فرد دیگر را در دارایی خود، رد کند. به‌عبارت‌دیگر، خلع ید یعنی پایان‌دادن به تصرف غیرقانونی متخلف در دارایی.
تفاوت رفع تصرف و خلع ید در چیست ؟
دعاوی رفع تصرف را هم می‌توان حقوقی حساب کرد و هم کیفری؛ اما دعاوی خلع ید فقط حقوقی محسوب می‌شوند. دعاوی تصرف برخلاف دعاوی خلع، غیرمالی هستند.
تفاوت دعوای خلع ید و تخلیه ید در چیست ؟
در خلع ید، فرد متخلف بدون اجازه در ملک تصرف کرده است اما در دعاوی تخلیۀ ید، تصرف وی از ابتدا با اذن مالک بوده است.

اطلاعات تکمیلی

دعاوی خلع ید چند نوع است؟

به‌طورکلی می‌توان سه نوع خلع ید را برشمرد: امانی، مشاعی و غاصبانه. در خلع امانی، نوعی امانت و تعهد بین طرفین وجود دارد که به اتمام رسیده است. برای مثال فرض کنید مالک با فرد متخلف قراردادی بسته است و به‌موجب این قرارداد اجازه استفاده ازملک را به وی داده است. چنانچه پس از پایان مدت قرارداد، فرد همچنان ادعای مالکیت داشته باشد مالک می‌تواند علیه وی دعوی خلع ید کند.

نوع مشاعی مربوط به دارایی‌هایی می‌شود که غیرمنقول و مشاع هستند. منظور از دارایی مشاع، مالی است که به دو یا چند نفر تعلق دارد؛ به‌طوری‌که نتوان سهم هر یک را تشخیص داد. هرگاه یکی از شرکا ادعای مالکیت غیرقانونی داشته باشد سایر شریکان می‌توانند علیه وی دعوی خلع ید کنند.

در خلع ید غاصبانه، متخلف به‌صورت غیرقانونی مالکیت ملک (سایر دارایی‌های غیرمنقول) را  به دست آورده است. معمولاً خلع غاصبانه از دو نوع دیگر پیچیده‌تر است و حل آن به مدارک بیشتری نیاز دارد. در این نوع خلع، اثبات مالکیت دشوارتر است.

کمک‌گرفتن از وکیل خلع ید

ازآنجایی‌که پرونده‌های خلع ید و رفع تصرف، از پرونده‌های دشوار حقوقی به شمار می‌روند، بهتر است برای حل آن‌ها از یک وکیل ماهر کمک بگیرید؛ به همین دلیل درصورتی‌که با هزینۀ آن مشکل ندارید بهتر است از راهنمایی‌های یک وکیل استفاده کنید. انجام دعوای خلع ید با کمک یک وکیل زودتر و با نتیجۀ بهتر به سرانجام می‌رسد. کمک وکیل می‌تواند به تسهیل و تسریع روند حل پرونده کمک کند.

انجام دعاوی خلع ید در برخی موارد بسیار پیچیده‌تر است، مخصوصاً در مواردی که اثبات مالکیت، دشوار می‌شود این دعاوی می‌توانند بغرنج شوند؛ به همین دلیل توصیه می‌شود در حل پرونده‌هایی که بار مالی زیادی دارند و پیچیده هستند از کمک یک وکیل ماهر استفاده شود. لازم است در انتخاب وکیل، دقت لازم را به خرج دهید. به‌این‌ترتیب می‌توانید از زیان‌های اقتصادی و شکست در پرونده جلوگیری کنید.

به یاد داشته باشید که در پرونده‌های این چنینی، وکیل می‌تواند حق موکل خود را تمام و کمال دریافت کند درحالی‌که ممکن است خود فرد نتواند به‌تنهایی پرونده را با حداکثر منافع به سرانجام برساند؛ به‌عبارت‌دیگر، ممکن است کمک نگرفتن از وکیل، بار مالی بیشتری را بر دوش خواهان بگذارد.

نحوه شکایت و طرح دعوای خلع ید

برای طرح دعوی برای خلع ید ابتدا باید به یکی از دفاتر خدمات قضایی مراجعه و دادخواست مربوطه را طرح کنید. برای تکمیل دادخواست خلع ید ابتدا باید در سامانۀ ثنا ثبت‌نام کنید. پس از تنظیم دادخواست خلع ید، لازم است آن را ثبت کنید.

 سپس مرجع قضایی شعبه‌ای را برای تشکیل و بررسی پرونده تعیین می‌کند. در شعبۀ مربوطه پس از بررسی مدارک، تاریخی برای بررسی مالکیت تعیین می‌شود که مالک باید در تاریخ مشخص‌شده در شعبه حاضر شود.  تاریخ و شعبۀ مربوطه از طریق پیامک ابلاغ می‌شود.

پس از حضور در جلسۀ بررسی، خواهان لازم است با ارائۀ مدارک موردنیاز به اثبات مالکیت خود اقدام کند. درصورتی‌که مرجع قضایی مربوطه به مالکیت خواهان پی ببرد و پس از انجام تحقیقات لازم، این مرجع رأی نهایی را صادر می‌کند. ممکن است دادگاه برای نتیجه‌گیری از تحقیق محلی استفاده کند. در این صورت رأی نهایی خلع ید پس از انجام بازپرسی و تحقیق محلی صادر خواهد شد.

موسسه حقوقی کیمیا پیشگام یک مؤسسه حقوقی بین‌المللی است. این مؤسسه به ارائۀ انواع خدمات حقوقی و قضایی (ازجمله خلع ید) می‌پردازد. پرونده‌هایی که به موسسه حقوقی کیمیا پیشگام سپرده می‌شوند پس از طرح در اتاق فکرها و بخش‌های تخصصی حل و رفع می‌شوند. اگر دربارۀ پروندۀ خود پرسشی دارید یا به دنبال وکیل خوب می‌گردید سؤال خود را از مؤسسه حقوقی ما بپرسید. کارشناسان حرفه‌ای ما آماده ارائه مشاوره و پاسخگویی به شما عزیزان هستند.

جمع‌بندی

خلع ید از دعاوی حقوقی است. هنگامی‌که فردی به‌طور غیرقانونی در دارایی دیگری دخل و تصرف کند مالک حقیقی می‌تواند با طرح درخواست، تصرف وی را از بین ببرد که به این کار خلع گفته می‌شود. به‌منظور طرح دعوای خلع ید لازم است به دفتر خدمات قضایی مراجعه کرد. خلع از دعاوی پیچیده و بغرنج به‌حساب می‌رود؛ به همین دلیل بهتر است برای طرح این دعوی از یک وکیل خلع ید ماهر کمک گرفت.