a

ما را در شبکه های مجازی دنبال کنید

اینستاگرام

واتساپ

ایتا

روبیکا

[bold_timeline_item_button title=”Expand” style=”” shape=”” color=”” size=”inline” url=”#” el_class=”bold_timeline_group_button”]

9:00 - 18:00

موسسه حقوقی حق پویان کیمیا پیشگام

021-66004749

اگر عادلانه نیست ما کنار شما هستیم

جستجو
منو
 

دادخواست مطالبه وجه

نمونه دادخواست مطالبه وجه و دعوی وجه
موسسه حقوقی کیمیا پیشگام > دادخواست مطالبه وجه

ممکن است تا به امروز برای شما اتفاق افتاده باشد که در یک معامله فردی به شما وعده پرداخت کردن هزینه‌ای داده شده باشد اما بعد از به اتمام رسیدن معامله، فرد از پرداخت هزینه سرپیچی کند. در اینجا دولت برای افراد قانونی را به نام مطالبه وجه قرار داده است تا فرد بتواند با انجام دادخواست در این زمینه، اقدام به دریافت وجه خود کند. در این مطلب موسسه حقوقی کیمیا پیشگام به‌صورت اختصاصی به‌تمامی اطلاعات در این زمینه می‌پردازد. با ما همراه باشید.

آیا به کمک حقوقی یا مشاوره نیاز دارید؟ اکنون با ما تماس بگیرید.

مراحل انجام کار

سوالات متداول

هزینه دادرسی مطالبه وجه چقدر است ؟
هزینه دادرسی مطالبه وجه به دودسته هزینه دادرسی بدون وکیل و یا با وکیل تقسیم می‌شود. می‌توانید در این زمینه از شرکت حقوقی دادیستا اطلاعات کامل را دریافت کنید.
برای تنظیم دادخواست مطالبه وجه ؛ ارائه مدارک خاصی نیاز است ؟
برای تنظیم دادخواست مطالبه وجه ارائه مدارکی نظیر چک، سفته، رسید و یا ضمانت‌نامه و… ضروری است. اگر هیچ‌یک از این مدارک را در دست نداشته باشید و تنها با سخنان و یا ادعا به دادگاه مراجعه کنید، دادگاه هیچ‌یک از سخنان شما را بدون داشتن مدرک برای اثبات قبول ندارد. حتی فیلم و یا صدای ضبط‌شده از فرد نیز در دادگاه قابل‌قبول نیست.
آیا برای طرح دعوی مطالبه وجه حداقل مبلغ تعیین شده است ؟
بله حداقل مبلغ باید ۲۰ میلیون تومان باشد.

اطلاعات تکمیلی

دعاوی مطالبه وجه به چه معناست

کاملاً طبیعی است که افراد با اصطلاحات حقوقی آشنا نباشند و به هنگام شنیدن این کلمات برایشان سؤال پیش آید که اصلاً این جملات دقیقاً به چه معناست و چه مشکلی را نشان می‌دهد.

همان‌طور که در ابتدا اشاره کوچکی به آن کردیم، فرض کنید با فردی وارد یک معامله‌شده‌اید و یا به او ملک یا جنسی را فروخته‌اید. او به شما وعده داده است که تا زمانی مشخص، مبلغ را به شما پرداخت کند. روز موعد فرامی‌رسد اما خبری از پرداخت وجه نمی‌شود. این کار ممکن است برای شما مشکلاتی را به وجود آورد و چه‌بسا که مشکلات می‌تواند بین طرفین نیز پیش آید. ازاین‌رو فرد طلبکار اقدام به ارائه درخواست در رابطه ‌با این موضوع می‌کند. بر اساس مدارکی همچون:

  • چک
  • سفته
  • رسید
  • ضمانت‌نامه

و تمامی موارد این‌چنینی که نشان می‌دهد فرد از شخصی دیگر طلبکار است. اگر هیچ‌یک  از این مدارک را در دست نداشته باشید و تنها با سخنان و یا ادعا به دادگاه مراجعه کنید، دادگاه هیچ‌یک از سخنان شما را بدون داشتن مدرک برای اثبات قبول ندارد. حتی فیلم و یا صدای ضبط‌شده از فرد نیز در دادگاه قابل‌قبول نیست. پس در این حوزه سعی کنید بهترین مدارک را برای اثبات حرف خود داشته باشید تا روند پرونده به مشکل برنخورند.

نمونه دادخواست مطالبه وجه قبل از ارائه به دادگاه

دادخواست مطالبه وجه اولین قدم برای دریافت طلب شما به‌صورت قانونی است. برای ارائه دادخواست، باید بیان خود را به‌صورت شفاف با استفاده از قانون اساسی شرح دهید. این قسمت برای افرادی که در حوزه حقوق اطلاعات خاصی  ندارند، ممکن است کمی پیچیده باشد. ازاین‌رو در زیر نمونه‌ای از یک دادخواست مطالبه وجه کامل و مناسب را به شما ارائه می‌دهیم. می‌توانید به‌راحتی با استفاده از آن، بهترین دادخواست را نوشته و دیگر مراحل قانونی را آغاز کنید. این دادخواست عبارت‌اند از:

ریاست محترم …

با سلام

احتراماً به استحضار می‌رساند اینجانب به‌موجب سند عادی مورخ …… مبلغ ……… ریال از خوانده محترم طلبکار هستم. این شخص تاکنون با مراجعات مکرر از پرداخت طلب اینجانب خودداری نموده است؛ لذا اینجانب با تقدیم دادخواست مستنداً به مواد 1284، 1289 و 1301 قانون مدنی و مواد 198 و 519 قانون آیین دادرسی مدنی، درخواست رسیدگی و صدور حکم به محکومیت خوانده و پرداخت مبلغ …… ریال با احتساب کلیه خسارات قانونی را استدعا دارم.

کمک‌گرفتن از وکیل در پرونده مطالبه وجه

در حوزه فعالیت‌های حقوقی، بهترین اقدام این است که پرونده خود را در اختیار یک وکیل مجرب قرار دهید تا وی بتواند به‌خوبی در این زمینه شما را همراهی کرده و در انتها رأی دادگاه را به نفع شما صادر شود. شاید شما بتوانید خود بهترین دادخواست را برای مطالبه در حوزه وجه خود ارائه دهید و هر بار با برگزاری دادگاه قاضی را متقاعد کنید؛ اما حضور وکیل می‌تواند روند کاری شما را بهبود بخشد و شانس برنده شدن شما در دادگاه را بالا ببرد.

کمک گرفتن از وکیل در پرونده مطالبه وجه می‌تواند دومین قدم برای دریافت وجه شما باشد. اگر نمی‌دانید کدام وکیل مناسب شما است و چگونه می‌توانید بهترین وکیل را برای روند پرونده خود دریافت کنید .

موسسه حقوقی کیمیا پیشگام با داشتن کادری مجرب از بهترین وکلای تهران، توانسته در جهت فعالیت‌های حقوقی شما تا به امروز بسیار مثمر ثمر دیده شود. موسسه حقوقی کیمیا پیشگام بخشی از جامعه پهناور وکلای ایران‌زمین است که با استفاده از بهترین آن‌ها توانسته تا به امروز نام خود را به‌عنوان برنده بسیاری از دادگاه‌ها ثبت کند.

نتیجه‌گیری

درخواست مطالبه وجه شاید یکی از موضوعات ساده در دادگاه‌ها باشد اما این‌که چگونه این درخواست را انجام دهیم و به خواسته خود برسیم نکته‌ای است که باید به آن توجه داشت. در این‌ رابطه موسسه حقوقی کیمیا پیشگام توانسته به‌خوبی در این حوزه فعالیت داشته باشد. با استفاده از کادر مجرب تیم وکلای ما می‌توانید به‌راحتی اقدام به درخواست مطالبه در رابطه‌ با این موضوع  کرده و با اطمینان کامل در این جهت قدم بردارید.