a

ما را در شبکه های مجازی دنبال کنید

اینستاگرام

واتساپ

ایتا

روبیکا

[bold_timeline_item_button title=”Expand” style=”” shape=”” color=”” size=”inline” url=”#” el_class=”bold_timeline_group_button”]

9:00 - 18:00

موسسه حقوقی حق پویان کیمیا پیشگام

021-66004749

اگر عادلانه نیست ما کنار شما هستیم

جستجو
منو
 

جرم کلاهبرداری، انواع و مجازات آن!

موسسه حقوقی کیمیا پیشگام > جرم کلاهبرداری، انواع و مجازات آن!

کلاهبرداری یکی از جرائمی است که بسیار گسترده است. منظور از آن این است که فردی از راه‌های نادرست با حیله، تقلب و ترساندن خود را به‌عنوان شرکت یا عضوی از شرکت معرفی می‌کند. ممکن است افراد را به امور غیرواقعی ترغیب ‌کند یا اینکه با فریب قصد برداشتن اموال آنها را داشته باشد. امکان دارد فرد کلاهبردار با استفاده از هویت فرد دیگری یا اسناد و مدارک تقلبی قصد به دست آوردن مال داشته باشد. تمام‌کارهایی که در جهت فریب عوام انجام می‌شود جزء جرم کلاهبرداری است .

آیا به کمک حقوقی یا مشاوره نیاز دارید؟ اکنون با ما تماس بگیرید.

مراحل انجام کار

سوالات متداول

تعریف کلاهبرداری در قانون چیست ؟
هر فردی با حیله و تقلب اموال افراد را به شیوه‌های گوناگون از جمله اختیارات واهی فریب دهد یا آنها را امیدوار می‌کند. این فرد مجرم است و به یک تا شش سال حبس، رد مال و جرایم نقدی محکوم می‌شود.
اگر یک شرکت از تعداد زیادی شخص کلاهبرداری کند باید چه کرد ؟
تمام اشخاص موظف به طرح دعوی و ارائه مدارک مورد نیاز هستند.
کلاهبرداری مشدد چیست ؟
کلاهبرداری مشدد فرد خود را به‌عنوان یکی از ارگان‌های دولتی معرفی می‌کند. برای نوع مشدد فرد علاوه بر رد مال، جرایم نقدی و حبس از یک تا ده سال با اخراج از شغل نیز روبرو می‌شود.

اطلاعات تکمیلی

کلاهبرداری اینترنتی

با اینکه اینترنت یکی از نیازها برای بهبود کیفیت زندگی است و در سرعت دهی به کارهای مختلف نقش اساسی دارد ولی افراد زیادی با استفاده از آن به کلاهبرداری می‌پردازند. با افزایش استفاده فراوان افراد از اینترنت هکرها نیز روش‌های مختلفی را برای گول زدن افراد به کار می‌گیرند که گاهی ناشناخته و عجیب است.
باتوجه‌به این که اغلب افراد از شیوه‌ها و ابزارهای آنلاین پرداخت بی‌اطلاع هستند این موضوع باعث ایجاد راهی برای برداشتن اموال آنها می‌شود. به‌طورکلی منظور از کلاهبرداری هر عمل خلاف مقررات قانونی است که در فضای آنلاین صورت می‌گیرد و به هویت مادی و معنوی افراد آسیب وارد می‌کند. در این نوع مال افراد با استفاده از حیله و دروغ به‌وسیله رایانه یا هر دستگاهی که قابلیت اتصال به اینترنت را دارد برداشته می‌شود.

مجازات کلاهبرداری
باتوجه‌ به اینکه جرم کلاهبرداری دارای تنوع بسیار است و ممکن است ساده یا مشدد باشد؛ لذا مجازات آن نیز متفاوت خواهد بود. حکم برای نوع مشدد 1 تا 10 سال است. علاوه بر حبس مجازات نقدی و انفصال از شغل نیز شامل حال مجرم خواهد شد. از نکات دیگر این است که باتوجه‌به مبلغی که باید مجرم بپردازد از حبس فرد کم می‌شود.
بر اساس ماده 67 مربوط به تجارت الکترونیک سال 82 مجازات فردی که با رایانه به کلاهبرداری می‌پردازد 1 تا 3 سال حبس است. علاوه بر مجازاتی که فرد باید در زندان بگذرد مجرم باید مال فرد را به او پس دهد و همین‌طور جزا نقدی نیز بپردازد.
لازم به ذکر است باتوجه‌به قانون کاهش حبس مربوط به مجازات تعزیری در سال 1399 زمانی که مبلغی از فرد با فریب گرفته شده است کمتر از 100 میلیون باشد، گذشت شامل حال مجرم می‌شود. درصورتی‌که شاکی با دریافت پول گذشت کند پیگیری مجرم متوقف می‌شود.
بهترین وکیل برای شکایت از کلاهبرداری
 فردی که قصد دارد به‌عنوان وکیل در حوزه کلاهبرداری فعالیت کند باید دارای ویژگی‌هایی باشد. این خصوصیات در انتخاب وکیل تعیین‌کننده هستند. در زیر قصد داریم ویژگی‌های وکیل متخصص در این حوزه را بیان کنیم.
• فردی که قصد دارد به‌عنوان وکیل پرونده‌ای در این حوزه را به عهده بگیرد در ابتدای امر باید در این حوزه باتجربه باشد.
• یکی دیگر از ویژگی‌هایی که وکیل باید داشته باشد توانایی در جمع‌آوری شواهد و مدارک در اثبات جرم است.
• وکیل فعال در این حوزه باید ارکان و جزئیات این جرم را به‌خوبی بشناسد.
• این فرد باید بتواند بر اساس تجربیات کافی حق‌وحقوق موکل را به بهترین شکل از مجرم بگیرد.
• مواد قانونی مربوط به کلاهبرداری زیاد هستند؛ زیرا جرایمی ازاین‌دست متنوع هستند. وکیل باید با تخصص در این حیطه راهکار مناسب را ارائه دهد.
• حق وکالت برای این‌گونه جرایم از قبل توسط قانون مشخص شده است اما هزینه‌های اضافی تحقیق بیشتر یا رفت‌وآمد و… نیز ممکن است به حق وکالت اضافه شود.

یکی از مؤسسات فعال و باتجربه در حوزه وکالت موسسه حقوقی کیمیا پیشگام با بهترین و مجرب‌ترین وکلا است. این مؤسسه سال‌هاست در زمینه وکالت برای انواع جرایم فعالیت می‌کند. اگر شما هم گرفتار مشکلات متعدد شده‌اید و نیازمند یک وکیل باتجربه و کارکشته در این حوزه هستید، می‌توانید این مؤسسه بی‌نظیر را برای مشکل خود امتحان کنید؛ چرا که این مؤسسه برای هر جرمی وکیل مخصوص و باتجربه ارائه می‌دهد.