a

ما را در شبکه های مجازی دنبال کنید

اینستاگرام

واتساپ

ایتا

روبیکا

[bold_timeline_item_button title=”Expand” style=”” shape=”” color=”” size=”inline” url=”#” el_class=”bold_timeline_group_button”]

9:00 - 18:00

موسسه حقوقی حق پویان کیمیا پیشگام

021-66004749

اگر عادلانه نیست ما کنار شما هستیم

جستجو
منو
 

تنظیم قرارداد حقوقی

موسسه حقوقی کیمیا پیشگام > تنظیم قرارداد حقوقی

نحوه درست تنظیم قرارداد جزء مهارت‌های مهم است که گاهی تعیین‌کننده سرنوشت زندگی و مشاغل است. نوشتن قرارداد دارای نکات ریز و حساسی است که تنظیم آن را با چالش‌های بیشتری مواجه می‌کند. 

در سال‌های سپری‌شده تنظیم قرارداد اغلب به‌وسیله افراد و بدون اینکه به یک متخصص این حوزه مراجعه کنند، انجام می‌شد اما با توجه‌ به مشکلاتی که گریبان گیر اکثر افراد شد نیاز به یک متخصص احساس شد. در این مقاله مقصود ما بررسی نحوه تنظیم درست قرارداداست. اگر شما نیز نیازمند کسب اطلاعات در این مورد هستید تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

آیا به کمک حقوقی یا مشاوره نیاز دارید؟ اکنون با ما تماس بگیرید.

مراحل انجام کار

سوالات متداول

انواع قرارداد حقوقی کدامند ؟
در یک تقسیم‌بندی قراردادها به طور کلی به دو نوع جایز و لازم تقسیم می شوند. هر کدام از قراردادها دارای تقسیم بندی جداگانه هستند.
در چه صورت قرارداد لازم الجرا است ؟
منظور از قرارداد لازم قراردادی است که قابلیت فسخ ندارد. همچنین دو طرف یک توافق‌نامه لازم‌الاجرا دارند که باید به مفاد آن پایبند و آن را اجرا کنند؛ لذا این قراردادها جزء قراردادهای لازم‌الاجرا هستند.
در چه مواردی می توان قرارداد را فسخ کرد ؟
فسخ قرارداد حقوقی در دو صورت امکان‌پذیر است. اولین مورد که دو طرف قرارداد در مدت و شرایط توافق کنند. حکم مستقیم قانون، مورد دوم در فسخ قرارداد است که در صورت ضرر و زیان به طرفین قانون شرایطی را برای فسخ قرار داده است.

اطلاعات تکمیلی

انواع قرارداد حقوقی کدام‌اند؟

قبل از اینکه شما با نحوه درست تنظیم قرارداد آشنا شوید، قصد ما بررسی انواع قرارداد حقوقی است. قراردادها با توجه‌ به گستردگی آن‌ها قابل تقسیم‌بندی هستند اما از مهم‌ترین انواع آن دو قراردادی است که با نام لازم و جایز شناخته می‌شوند.

منظور از قرارداد لازم قراردادی است که شخص تا زمانی که مدت‌زمان قرارداد تمام نشود امکان برهم زدن آن را ندارد. درصورتی‌که یکی از شرایط فسخ که در متن قرارداد موجود است مهیا شود شخص موردنظر می‌تواند قرارداد را فسخ کند.

اما قرارداد دیگری وجود دارد که با نام جایز شناخته می‌شود. این نوع قرارداد برعکس قرارداد لازم است و هر زمان فرد مایل باشد می‌تواند قرارداد را به هم بزند حتی اگر زمان پایان نرسیده باشد.

آشنایی با انواع قرارداد جایز

قرارداد جایز خود دارای انواع مختلفی است:

  • قرارداد وکالت
  • عقد عاریه (قرض)
  • قرارداد ودیعه (امانت)
  • جعاله
  • مضاربه
  • شراکت
  • تنظیم قرارداد توسط وکلای باتجربه
دلایل فسخ و ابطال قرارداد

نحوه درست تنظیم قرارداد یکی از نیازهای افراد است که بهتر است به فرد متخصص واگذار شود تا در مراحل بعدی برای افراد مشکل‌ساز نشود. افراد به دلایل مختلف ممکن است تصمیم به فسخ قرارداد بگیرند. در زیر دو مورد از دلایلی که افراد می‌توانند قرارداد را فسخ کنند بیان می‌کنیم.

  1. زمانی که دو طرف باهم توافق می‌کنند که به‌صورت توافقی این حق را به یکی از طرفین بدهند که قرارداد را فسخ کند. ممکن است حق فسخ قرارداد را منوط به شرایط خاص کنند.
  2. فسخ قرارداد به شکل قانونی یکی دیگر از انواع فسخ است. زمانی که فرد در معامله با ضرر روبرو شود در این موقع می‌تواند از دادگاه تقاضای فسخ قرارداد کند. در صورتی حق فسخ قرارداد امکان‌پذیر است که فسخ قرارداد ساقط نشده باشد

موسسه حقوقی کیمیا پیشگام فعال درزمینهٔ تهیه و تنظیم قرارداد شمارا در هر مرحله یاری می‌کند. اگر شما هم نیازمند درست تنظیم قرارداد برای مسائل متفاوت و متنوع و همچنین راهنمایی در این حیطه هستید، می‌توانید از وکلای باتجربه و خبره ما بهره ببرید.

با افراد متخصص و باتجربه این موسسه به‌راحتی می‌توانید قراردادهای مطمئن با شرکای تجاری خود منعقد کنید و دیگر نگران عواقب احتمالی آن نباشید.

نتیجه‌گیری

در این مقاله به بررسی نحوه درست تنظیم قرارداد پرداختیم. همان‌طور که می‌دانید تنظیم قرارداد نامناسب گاهی ممکن است موجودیت یک شرکت را به خطر بیندازد؛ لذا تا جایی که ممکن است باید این امر را به افراد متخصص و فعال در این حوزه بسپارید.

قراردادها انواع مختلفی دارند و به شیوه‌های مختلف قابل تقسیم‌بندی هستند. در یک تقسیم‌بندی کلی قراردادها به دو نوع تقسیم‌شده‌اند. یکی از آن‌ها با عنوان لازم شناخته می‌شود و دیگری با نام جایز شناخته می‌شود.

 منظور از قرارداد لازم قراردادی است که امکان فسخ آن تا مدت‌زمان مشخص‌شده وجود ندارد اما قراردادهای جایز یک قرارداد حقوقی است که شرایط فسخ را داراست